Život na SideWayRP z pohledu majitele

Zdravím čtenáře u dnešního poměrně netradičního článku a to u rozhovoru s majitelem projektu s názvem SideWayRP na FiveM. Zaměřili jsme se převážně na samotný server a jak na něj majitel MichalPK nahlíží.
Abych vás uvedl do děje. SideWayRP je server fungující přes FiveM. Jedná se o GTA V server, který je zaměřený na RolePlay. Každý z hráčů určí své postavě roli, za kterou bude hrát. Můžete se stát poctivým občanem či prohnaným zlodějem. Je čistě jen na vás, jakou cestou se dáte.
Nyní již k samotnému rozhovoru.

Embinacz: Zdravím Michale. Ze začátku bych tě chtěl požádat o to, zdalipak by ses nám v krátkosti představil.
MichalPK: Jmenuji se Michal a jsem šéf projektu SideWayRP (RolePlay), o kterém se budem dnes bavit.

Embinacz: Jak ses dostal k samotnému FiveM, když se nebudeme zatím bavit o SideWay?
MichalPK: Kdysi dávno jsem streamoval GTA V, kde jsme jezdili závody a právě dívaci mi navrhli, jestli bychom nezkusili RolePlay. Připojili jsme se tedy na první RolePlay server, který jsme našli a tak to vše začalo.

Embinacz: Jak bys ohodnotil celkovou Česko-Slovenskou FiveM scénu, především servery bez whitelistu?
MichalPK: Na servery bez whitelistu si jde člověk zahrát, aby vůbec pochopil, co to ten RolePlay je a poté vyhledává whitelist servery. Podle mě severy bez whitelistu nemohou mít vysokou kvalitu. Mohou tam hrát dobří hráči, ale většina hráčů jsou buď nováčci a nebo mladší hráči, kteří tu hru ještě moc neznají. Většinou nemají ani pořádny develop tým. Scripty jsou stáhnuté různě z fóra. Pokud bych byl nováček, tak server bez whitelistu je na toto ideální, abych pochopil alespoň co to je a pokud bych to pochopil a začalo by mě to bavit, tak bych přešel na server s whitelistem.

Embinacz: Co Tě vedlo k samotnému vytvoření projektu SideWay a jak Tě tento název napadl?
MichalPK: Dříve jsem hrál na jednom serveru, kde jsem se po čase začal spoluúčastnit na developingu. Server ale po čase skončil a tak jsme se s pár lidma, respektivně s jednim a to s Kuprou rozhodl založit vlastní RolePlay. Název samotného serveru trval vymyslet poměrně dlouho, ale jelikož Kupra má rád drift a celkově věci okolo aut, tak nás napadlo, že se i server bude točit kolem závodění a driftů a proto vlastně vznikl název SideWay. Používáme převážně zkratku a to SWRP (SideWay RolePlay)

Embinacz: Co by měl nový hráč udělat pro to, aby si na vašem serveru mohl zahrát?
MichalPK: Na našich stránkách na fórum máme žádost o přidání do whitelistu a formulář, který člověk musí vyplnit. My po daném člověku chceme, aby své postavě vymyslel jméno věk a hlavně aby jí dal určitý příběh, čili o ní napsat životopis. Dále jsou zde otázky, jak by se hráč zachoval v určité situaci. Zároveň souhlasí i s našimi komunitními pravidly, čili jak by se měl chovat na serveru a Discordu.
Jednou za den vyhlašujeme lidi z tohoto náboru, kteří postoupí k pohovoru, na který mají tři pokusy pro jeho splnění. Otázky jsou převážně z pravidel a typových otázek, jak by se zachoval v určité situaci. Pohovory mohou trvat klidně i hodinu, záleží na samotných hráčích.

Embinacz: Jak bys ty, jakožto majitel ohodnotil komunitu na serveru SideWay?
MichalPK: Myslím si, že celkově z Česko-Slovenské scény je naše komunita jedna z nejlepších. Zajisté se najdou problémy, ale není to kvůli tomu, že by ti lidé byli špatní, převážně jde o pouhé neshody, jelikož každý člověk je jiný. Občas se hráči pohádají, ale díky našim komunitním pravidlům je učíme tomu, aby se k sobě chovali s respektem a pokud s něčím nesouhlasí, aby to dali najevo a hlavně aby svůj názor nikomu nevnucovali. Vše se snažíme řešit demokratickou cestou. Sice jsem nehrál na všech serverech, ale myslím si, že naše komunita je jedna z těch lepších. Věkový průměr je poněkud vyšší, než na jinačích serverech. Máme zde mnoho lidí, kteří jsou již dospělí.

Embinacz: Scripty si vytváříte sami za pomoci developerů, kteří se věnují vlastní tvorbě tzv. custom scriptům a nebo je stahujete?
MichalPK: Běžíme na základu ESX a základní scripty jsou stáhnuté. Hodně scriptů je ale optimalizovaných a nyní si už vytváříme spíše vlastní. Trvá to poněkud déle, ale máme několik developerů, kteří umí programovat. Já společně s jednim se živíme programováním, další se to učí, třetí to má jako koníček a máme ještě dva kluky, kteří se to také učí. Takže máme developerský tým, který na tom maká.

Embinacz: Pociťuješ ty, jakožto majitel SideWay, že by měl server nějakého konkurenta, nebo se cítíte bezkonkurenční?
MichalPK: Konkurence asi bude, ale my to nějak neřešíme. Pracujeme si na vlastním projektu a proti někomu jinému nic nemáme. Možná jsou servery, které se rovnají počtem hráčů s našim serverem, ale nějak se na to nezaměřujeme. Popravdě ani nevím, které servery fungují a které ne, pouze o těch letitých mám ponětí, ale nějaké konkurenční boje s nikým nevedeme.

Embinacz: Měl jsi někdy tu čest se spojit s majitelem projektu *** a nebo s ním navázat nějakou spolupráci? Jelikož jsem si všiml, že tyto dva servery jsou nejlepší na Česko-Slovenské FiveM scéně.
MichalPK: Ano, kdysi jsme spolu hodně spolupracovali. Jednu dobu jsme jejich projekt hostovali, čili jel na našem stroji, který jsme platili napůl. Po čase jsme se od nich ale odtrhli, jelikož se náš samotný projekt rozrostl a potřebovali jsme pro něj více místa. Každopádně kontakt na sebe stále máme.

Embinacz: Mohl bys nám sdělit, kolik tě ten projekt tak měsíčně stojí?
MichalPK: Částka se průměrně pohybuje od 5 000,- – 10 000,-. Nejvyšší částka jde především na dedikovaný fyzický stroj, který máme v jednom datacentru. Poté platíme subscription FiveM a plus podporujeme tvůrce, kteří tvoří modely aut, nebo domů, které od nich posléze kupujeme.

Embinacz: Všiml jsem si, že nyní máte na serveru 64 slotů. Co vás vedlo k tomu pokročit o vyšší úroveň a přejít na 64 slotový server?
MichalPK: FiveM má novou technologii, která se jmenuje Onesync, po které jsme se právě chtěli vydat. Také je to z toho důvodu, že jsme měli plné servery. Měli jsme též dva servery a zajisté se lépe hraje s více hráči pohromadě.

Embinacz: Onesync nabízí 128 slotů. Plánujete je do budoucna na SideWay?
MichalPK: Uvidíme jaké to bude s počtem hráčů a jak to bude celkově se stabilitou Onesync. Testovali jsme 128 slotů, ale dokáží o něco zhoršit FPS, a proto si myslím, že 64 slotů je stabilnějších. Uvidíme do budoucna, jak se to bude vyvíjet.

Embinacz: Jak bys ohodnotil práci svých kolegů administrátorů?
MichalPK: Podle mě jsou to nejlepší lidé z komunity, které jsme mohli vybrat. Teď jsme měli zrovna i nábor do staffu. Jsou zde opravdu lidé, kteří tomu rozumí a umí také poradit. Být členem ale není jen o tom umět radit, ale také to obnáší starost o životopisy, podporu, kde se hlásí chyby atd. Máme to rozdělené na staff a community special forces, což nejsou úplně administrátoři, ale jedná se spíše o hráče vybráné komunitou, kteří řeší určité problémy v komunitě.

Embinacz: Máte i v administračním týmu nějaké dámy, nebo slečny?
MichalPK: Přímo ve staff týmu ne, ale v community special forces (zkratka CSF) jednu máme.

Embinacz: Vidíš nějaké rozdíly mezi Česko-Slovenskými a zahraničními RolePlay servery?
MichalPK: Na zahraničních serverech to může vypadat, že je tam větší komnunita. Povětšinou na těchto serverech hrají streameři, kteří tvoří určitou zábavu pro hráče. Česko-Slovenská scéna je podle mě na dobré úrovni, ale těžko posuzovat, jelikož jsem na zahraničních serverech moc nehrál.

Embinacz: Když se bavíme o streamerech. Měli jste někdy tu čest, že u vás hrál známý Česko-Slovenský streamer?
MichalPK: Nyní nechci, aby to vypadalo, že si chceme dělat díky tomuto nějakou reklamu na náš server. Protože pokud hraje streamer na nějakém serveru, tak si většina lidí myslí, že se jedná o reklamu. Ale ano, měli jsme na serveru FattyPillowa, který u nás hrál a jeho stream mě hodně pobavil.

Embinacz: Takže se dá říct, že SideWay patří mezi nejlepší Česko-Slovenské servery, pokud se nepletu?
MichalPK: Já si myslím, že je tomu tak a mohu s tím souhlasit. Je pochopitelné, že majitel si o vlastním serveru myslí, že je nejlepší. Ale dokážu si tvrdit, že patří k těm lepším Česko-Slovenským serverům.

Embinacz: Co se týče vozidel, máte tam převážně stahované vozidla a nebo máte i customs modely?
MichalPK: Vlastní modely nemáme. Máme převážně stáhnuté a nebo koupené.

Embinacz: Takže pokud bych si požádal o českou tramvaj, tak byste mi ji vytvořili, ano?
MichalPK: Nevytvořili, protože my je nevytváříme, my je kupujeme od lidí, kteří vytváří své věci a nebo stahujeme z veřejně dostupných zdrojů. Ale českou tramvaj bychom ti asi nepřidali, protože se zaměřujeme na americké věci.

Embinacz: Jaký typ vozidel máte převážně na serveru? Americké, nebo evropské?
MichalPK: Máme mix vozidel, jak evropské, tak americké a dokonce je tam i jedna Lada. Ale celkově k těm autům je to taková složitější otázka. Do budoucna uvažujeme o velké redukci aut a bavili jsme se o tom, zdalipak ty add-onové a nebo reálná auta nezrušíme, jelikož GTA V engine na to ještě není stavěný. Pokud je na jednom místě více vozidel, tak začnou postupně mizet textury.

Embinacz: Jak máš na mysli přesně slovo redukovat?
MichalPK: V našich tabulkách, máme asi 450 aut, ale ke koupi na serveru je jich o něco méně, tam jich může být okolo 300. Hráči nám v podstatě napsali, jaké auta by si přáli ponechat. Ze zhruba 140 odpovědí bychom chtěli vybrat ta vozidla, která ponecháme, ale chtěli bychom, aby počet vozidel klesl ideálně pod 100.

Embinacz: Máte na serveru i nějaké jiné práce, než ty standardní, které můžeme nalézt v ESX?
MichalPK: Nějaké určitě budeme mít, ale teď si nejsem jistý, které jsou ty základní. Většinu ESX máme upraveno, ale práce se i tak snažíme vytvářet na žádost komunity.

Embinacz: Pořádáte nějaké pravidelné eventy pro hráče?
MichalPK: Pořádáme, nemáme přesně stanovené datumy kdy jsou. Máme lidi, kteří ty eventy vymýšlí. Jednou za čas uděláme větší eventy na event serveru, čili zapneme druhý server, jelikož se jedná o eventy, které nejsou moc vhodné do RolePlaye. Jednou jsme měli event Očistu, který byl na motivy daného filmu, při dalším eventu se hráči hledali v lese a nebo byl i event na motivy Slender Man. Poslední dobou se ale snažím dělat takové eventy, které pasují do samétného charakteru RolePlaye např. eventy typu Los Santos má talent atd.

Embinacz: Základní práce, jako např. taxikář, nebo řidič MHD nejsou pro hráče moc záživné. Máte tam hráče, kteří tyto povolání aktivně vykonávají?
MichalPK: Asi máme. Je pravda, že taxikáře moc lidí nedělá a když dělá, tak je to po pár dnech přestane bavit a přejdou raději na jinačí povolání. Máme tam i hráče, kteří pracují jako popeláři, kteří kdysi udělali odbory o zvýšení platu. Určitě někteří vykonávají klasická povolání, ale jsou tam převážně právníci, mechanici atd.

Embinacz: Je u vás na serveru povolání politika a nebo starosty?
MichalPK: Máme tam aktuálně guvernéra, který má pod sebou radu, která byla zvolena z voleb, které probíhaly na serveru.

Embinacz: Jak to máte na serveru s dodržováním dopravních předpisů? Jsou tam hráči natolik poctivý a dodružjí pravidla silničního provozu a nebo jezdí jako piráti silnic?
MichalPK: Jak kteří, někteří jezdí slušně, zastavují na semaforech a opravdu dodržují všechna pravidla silničního provozu a někteří jsou spíše jak gangsteři, kteří jezdí na červenou a ujíždí policii. Je to různé.

Embinacz: Ty sám jsi tzv. gangster a nebo slušný řidič?
MichalPK: Jak kdy. Věšinou jezdím ryhle a né moc respektuji semafory, ale někdy je respektuji.

Embinacz: Nacházejí se na serveru nějaké mafie a gangy jak jsou např. v GTA San Andreas?
MichalPK: Máme na serveru jak mafii, tak i gangy. Co se týče gangů, tak se jedná spíše o mix, čili zde máme Grove Street, Ballas a známý americký gang Bloods. Mafii zde máme též, ale spíše odnož známé Yakuzy, název si přesně nepamatuji.

Embinacz: Jsi mafián či gangster a nebo slušně pracující občan na serveru?
MichalPK: V podstatě ani jedno. Dalo by se říci, že můj charakter je důchodce a jelikož je důchodců na serveru povíc, tak bychom mohli možná tak vytvořit lokální komunitu důchodců.

Embinacz: Hrají hráči převážně RolePlay ve městě a nebo i v některých vesničkách?
MichalPK: Převážně v Los Santos, ale jsou i frakce mimo město. Celkově se hraje po celé mapě, ale hlavní děj je vesměs ve městě.

Embinacz: Je na serveru možnost zakoupení vlastních domů a scripty na možnost stěhovat nábytek? Nebo něco speciálního?
MichalPK: Domy na serveru jsou a je dokonce i povolání realitního makléře, který tyto domy prodává. Buď se jedná o klasické domy z GTA Online a nebo máme přidané modely domů. Nyní jsme nově přidali i Motely, na které máme v plánu udělat script, aby nový hráč měl defaultně 1 motelový pokoj, do kterého by si mohl uložit věci.

Embinacz: Co se týče povolání, máte na serveru nějakou stavební firmu, kde by mohl hráč za pomoci hraní RolePlaye postavit dům?
MichalPK: To bohužel nemáme. Dříve jsme si dělali srandu, že člověk, který právě dělal interiéry budov by si mohl založit stavební firmu a brát za to peníze ve hře.

Embinacz: Nabízí server nějaký VIP systém a jaké má výhody?
MichalPK: Podporu serveru máme pomocí Patreonu, kdy člověk může měsíčně přispívat určitou částkou od 5$ až po 100$. U 5$ měsíční podpory tam není prakticky nic, jen poděkování plus Discord role a 250 bodů do tzv. queue fronty, pokud je server plný, což se moc často nestává z důvodu navýšení slotů. U dalších máme za odměnu auta, kdy každý měsíc vypíšeme na fórum vozidla, z kterých si hráči mohou vybrat a plus si mohou změnit i SPZ, nebo telefonní číslo. U nejvyšší podpory máme tzv. rentier bonus, kdy po určitou dobu za den má hráč vyšší plat, ale je to zase omezeno, aby to nezničilo samotnou ekonomiku, plus si může vybrat jeden z volných domů na serveru.

Embinacz: Stalo se vám někdy, že na vás probíhal DDoS útok, nebo se vás snažil někdo odstranit ze samotného FiveM?
MichalPK: To se stává asi běžně, ale my to ani neregistrujeme. My máme poměrně dobrého poskytovatele, který má dobrou ochranu, čili nás to nikdy moc nezasáhlo. Když u nás hráli větší streameři, tak jsme byli pod nějakýma DDoS útokama, ale v podstatě to vždycky fungovalo tak, že nám napsali e-mail z hostingu, že to vyřešili a nemusíme se ničeho bát.

Embinacz: Takže jste se nikdy nesetkali s tak velkým útokem, že byste museli server třeba na jeden den vypnout?
MichalPK: Nějaké útoky byly větší, ale hosting nám garantuje ochranu do 4TB/s tuším, což je hodně velké číslo.

Embinacz: Když jsou např. Vánoční svátky, tak pořádáte nějaké speciální eventy při těchto dnech? Máte nějak upravenou mapu?
MichalPK: Ano, zhruba týden před Vánocema i během Vánoc jsme zapnuli sníh, byla možnost se koulovat a přidali jsme pár Vánočních stromků. Nějaké velké eventy jsme nedělali, protože jsme spíše chtěli, aby ti lidi trávili Vánoční čas s rodinou, než u hraní počítačových her.

Embinacz: Už se blížíme ke konci rozhovoru a já mám na tebe poslední otázku. Co bys vyřídil pro hráče a administrátory na SideWay?
MichalPK: Chtěl bych poděkovat všem, jak developerům, kteří tvoří server, administrátorům, kteří se o server starají a také special forces, kteří pomáhají hráčům. Velké dík patří převážně komunitě, jelikož je to něco přes rok, co server běží a doufám, že budou hrát na serveru i nadále a že je to bude i nadále bavit. Hlavně bych chtěl všechny vidět na našem srazu, který by se měl konat 26. – 28. 7., což budeme ještě upřesňovat a následně rozesílat oficiální pozvánky.

Děkuji všem čtenářům za přečtení rozhovoru. Svůj názor můžete vyjádřit dole v komentářích.

Nezapomeňte nás také sledovat na Facebookové stránce! Více v Kontaktech.

Pro embina.eu – Upravila Kikush

4 thoughts on “Život na SideWayRP z pohledu majitele

  1. Jakožto člověk, který byl u počátku SidewayRP a který se na projektu i podílel, musím uznat, že rozhovor byl velice kvalitní a dobře strukturovaný. 😉

    PS. Michal je frajer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *